سلامت پوست, سلامت پوست و مو

پوست چرب چیست؟ بهترین راه جلوگیری از چرب شدن پوست

پوست چرب چیست

پوست چرب چیست؟ بهترین راه جلوگیری از چرب شدن پوست

 

پوست چرب چیست: چرب بودن پوست برای سلامت آن ضروری است اما چربی بیش از اندازه می‌تواند به پوست آسیب رسانده و زیبایی هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد. اگر پوست شما بیش از اندازه چرب باشد، ممکن است به یک سری عوارض جانبی دیگر نیز منجر شود. بنابراین، بسیار مهم است که بدانید چربی پوست چگونه رخ می‌دهد و علت چرب شدن پوست چیست. به همین بهانه، در ادامه این مطلب از مجله سلامتی پزشکی همه آن چیزی که لازم است در مورد چربی پوست و پیشگیری از آن بدانید را مرور خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

[jms_products product_design=”carousel” product_type=”cat” orderby=”rand” cat_id=”131″ total_items=”1″ enterance_animation=”” number_of_rows=”1″ items_desktop=”1″ items_small_desktop=”1″ items_tablet=”1″ items_mobile=”1″ items_small_mobile=”1″ margin=”30″ pagination=”” autoplay=”” loop=”” title_product=”پیشنهاد ما”]

پوست چرب چیست؟

در زیر هر یک از منافذ پوست انسان غدد چربی تحت عنوان غدد سباسه (به انگلیسی sebaceous glands) وجود دارند که نوعی چربی به نام سبوم (به انگلیسی sebum) یا همان چربی طبیعی پوست را تولید می‌کنند. این چربی‌ها سبب جلوگیری از خشکی پوست و مرطوب ماندن آن خواهند شد. البته، در برخی‌ از افراد غدد سباسه بیش از اندازه روغن سبوم تولید می‌کنند که در این شرایط، گفته می‌شود فرد پوست چرب دارد یا پوستش چرب شده است.

علائم و ویژگی پوست چرب چیست؟

چرب شدن پوست با یک سری علائم همراه خواهد بود. علائمی که در عین سادگی می‌توانند به شما کمک کنند که چربی پوست خود را تشخیص داده و نسبت به درمان آن اقدام نمایید. از جمله ویژگی‌های پوست چرب عبارتند از:

براق بودن غیرطبیعی پوست: یک ویژگی پوست چرب که از سایر ویژگی‌های آن متفاوت است براق بودن غیر طبیعی پوست به شمار می‌رود. درواقع، اگر پوست شما بدون هیچ توجیهی براق است و احساس می‌کنید که روی آن روغن ریخته‌اید، بدون شک پوست شما چرب شده است.

آرایش روی صورت نمی‌ماند: اگر پوست شما چرب شده باشد به احتمال زیاد هنگام آرایش کردن دچار دردسر خواهید شد چرا که اغلب مواد آرایشی با چربی تداخل داشته و چربی اجازه نمی‌دهد که آرایش شما به خوبی روی پوستتان بنشیند.

آکنه و جوش‌: این امکان نیز وجود دارد که جوش، نقطه‌های سیاه و سایر انواع آکنه پس از چرب شدن پوست روی آن ظاهر شوند.

دلایل چرب شدن پوست‌

اگر یک یا چند ویژگی پوست چرب را در خود می‌بینید و کنجکاو هستید که دلیل این چرب شدن چیست، به احتمال زیاد چربی پوست شما در یک یا چند مورد از موارد زیر ریشه دارد:

ژنتیک

اگر پدر و مادر شما پوست چرب داشته باشند شانس بسیار بالایی وجود دارد که غدد سباسه شما نیز بیش از اندازه سبوم تولید کنند.

محیط

رطوبت و هوای گرم می‌توانند ترشح روغن سبوم را تحریک نمایند و پوست شما را چرب کنند. جالب است بدانید که در طرف مقابل، هوای خشک و سرد نیز می‌تواند کارکرد غدد سباسه را دچار تداخل کرده و باعث خشکی پوست شود. بنابراین، اگر در محیطی گرم و مرطوب زندگی می‌کنید باید بیش از دیگران به مراقبت از پوست چرب خود اهمیت دهید.

 همین حالا، شما می توانید با کلیک بر روی تصویر بالا ژل شست و شوی پوست چرب سینره را به صورت اینترنتی خریداری نمایید.

شست و شوی بیش از اندازه

اگر پوست شما چرب شود، شست و شوی زیاد آن با محصولات شوینده قوی می‌تواند بسیار مضر باشد. این کار نه تنها یک روش مناسب برای مراقبت از پوست چرب به حساب نمی‌آید بلکه می‌تواند این شرایط را تشدید نیز بکند. محصولات شوینده قوی یا شستن بیش از اندازه سبب خشکی پوست می‌شوند و همین مسئله نیز غدد سباسه را برای ترشح بیشتر سبوم تحریک خواهد کرد.

 

اختلال دارویی

برخی داروها مثل داروهای کنترل بارداری، قرص‌های جایگزین هورمون و بویژه داروهای حاوی استروئید‌ها می‌توانند بر روی شرایط پوستی شما تاثیر گذاشته و سبب چرب شدن آن شوند.

استفاده نکردن از مرطوب کننده‌ها

یک باور اشتباه وجود دارد که براساس آن، مرطوب کننده‌ها سبب چربی پوست می‌شوند. اما حقیقت این است که این مواد با مرطوب نگه داشتن پوست باعث تحریک کم‌تر غدد سباسه خواهند شد. همچنین در صورتی که پوست چرب دارید می‌توانید از مرطوب کننده‌های بدون روغن استفاده کرده و بدون مسدود کردن منافذ پوست آن را مرطوب کنید.

لوازم آرایشی مسدود کننده پوست

برخی لوازم آرایشی سبب مسدود شدن منافذ پوست خواهند شد. هنگام خرید لوازم آرایش محصولاتی که برچسب بدون چربی یا بدون کومدوژنیک دارند را انتخاب نمایید زیرا این نوع محصولات آرایشی به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا منافذ پوستی را مسدود نکنند.

تغذیه نامناسب

مصرف بیش از اندازه لبنیات، شکر و سایر انواع کربوهیدرات‌ها می‌تواند باعث تحریک ترشح سبوم شده و چرب شدگی پوست را برای شما به ارمغان آورند.

 

بهترین روش برای درمان و پاکسازی پوست چرب چیست؟

پوست چرب چیزی نیست که هیچ کس از آن رضایت داشته باشد. بویژه اینکه در خیلی از موارد این شرایط با جوش و ناخوشایندی‌های دیگر پوستی همراه خواهد بود. برای پاکسازی و درمان پوست چرب و جوش دار خود در مرحله اول باید هر کاری که منجر به این شرایط می‌شود را متوقف کنید. در مرحله بعد، به دستورالعمل‌های زیر برای پاکسازی پوست چرب توجه نمایید:

شست و شوی متعادل صورت: صورت خود را صبح و شب با استفاده از مواد شست و شوی ذغالی بشویید. این مواد روغن اضافه پوست را جذب خواهند کرد.

از ماسک صورت استفاده کنید: هفته‌ای یک بار استفاده از ماسک صورت می‌تواند بافت مرده پوست را جذب کرده و مانع مسدود شدن منافذ پوستی شود. ماسک و اسکراب صورت یک روش موثر برای درمان پوست چرب است.

مراقب محصولات آرایشی روغنی یا الکلی باشید: یک روتین پوست چرب مهم این است که از محصولات آرایشی که درصد الکل یا روغن بالایی دارند استفاده نکنید زیرا این محصولات نقشی اساسی در مسدود کردن منافذ پوست خواهند داشت.

پوست خود را مرطوب نگه دارید: برای مراقبت از پوست چرب بهتر است که همیشه آن را مرطوب نگه دارید. مرطوب نگه داشتن پوست به شما کمک خواهد کرد که غدد سباسه کم‌تر تحریک شوند و پوست شما زیاد چرب نشود.

کرم ضد آفتاب بزنید: در کنار عوارضی مثل چروک، جوش، آکنه و حتی افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب می‌تواند سبب چربی پوست شود و از همین رو مصرف کرم‌های ضد آفتاب توصیه می‌شود. البته، بسیار مهم است که کرم‌های ضد آفتاب حاوی اکسید زینک و اکسید تیتانیوم را انتخاب کنید و مصرف کرم‌های حاوی عطر یا روغن توصیه نمی‌شود.

قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید: یکی دیگر از دستورالعمل‌هایی که برای درمان پوست چرب پیروی از آن توصیه می‌شود پاک کردن آرایش قبل از خوابیدن است. ماندن بیش از اندازه مواد آرایشی روی پوست می‌تواند منافذ آن را مسدود کرده و سبب چرب شدن شود.

به صورت خود دست نزنید: دست زدن به پوست می‌تواند سبب انتقال روغن، مواد آلوده و یا باکتری‌های دست به صورت شود. بنابراین، حتما تا زمانی که از تمیز بودن دست‌های خود اطمینان حاصل نکردید به صورت خود دست نزنید.

کلام آخر

چربی صورت شرایطی است که در اثر تحریک غدد زیرپوستی سباسه و ترشح بیش از اندازه روغن سبوم پیش می‌آید. استفاده از مواد آرایشی روغنی یا حاوی الکل، ژنتیک، رطوبت و هوای گرم و شست و شوی بیش از اندازه از اصلی‌ترین دلایل چربی پوست هستند. برای پاکسازی پوست چرب از مرطوب کننده‌ها و ماسک صورت استفاده کرده و سعی کنید مواد آرایشی بدون روغن و الکل را هنگام خرید انتخاب نمایید.

Sources:

aad.org

healthline.com

www.aad.org

healthline.com

بازگشت به لیست
0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها