سلامت پوست

غذاهای مفید و مضر برای پوست

غذاهای مفید و مضر برای پوست

غذاهای مفید و مضر برای پوست

غذاهای مفید و مضر برای پوست یک سری از غذاهایی که می خورید برای پوست شما مفید هستند و سایرین مضر می باشند ،آیا این غذاها را می شناسید؟

ضخامت پوست در نواحی مختلف بدن از 5/1 تا 4 میلیمتر متغیر است.پوست بزرگ ترین اندام است؛ قادر به ترمیم خودش می باشد،و به گرما،نور و لامسه از طریق
پایانه های اعصاب و عروق خونی ای که در لایه داخلی اش قرار دارد،حساسیت نشان می دهد.ظاهر پوست براساس سلامت جسم و روح فرد متغیر است و میتواند بیانگر علائم بسیاری از بیماری ها باشد.

رژیم غذایی و پوست

پژوهش ها در مورد پوست نشان داده است که رژیم غذایی می تواند نقش عمده ای در حفظ سلامت پوست بازی کند.مواد خاصی در غذا وجود دارد که پوست را از تخریب اشعه خورشید محافظت می کند، تا جایی که حتی بیماری پسوریازیس( نوعی بیماری پوستی) با افزایش دریافت اسیدهای چرب ضروری بهتر می شود. کمبود بعضی از مواد مغذی می تواند باعث خشکی پوست و اختلال در بهبود زخم ها شود. هم چنین عدم تحمل غذایی ممکن است منجر به اگزما شود که در این حالت، غذایی که تحمل نمی شود باید از رژیم غذایی حذف شود.

چگونگی مراقبت از پوست


پوست باید تمیز نگه داشته شود. پاک کردن منظم پوست باعث بهبود جریان خون می شود و مرطوب کردن آن به حفظ پوست در برابر آلودگی و دهیدراتاسیون( کم آبی) کمک می کند
. مصرف کرم های ضدآفتاب و پوشاندن پوست در برابر نورآفتاب خطر پیشرفت سرطان پوست را به ویژه در افرادی که پوست روشن دارند، کاهش می دهد.

غذاهای درمانگر


آواکادو:

حاوی موادمغذی است که به حفظ ساختار پوست و بهبود زخم ها کمک می کند.همچنین برای درمان جوش غرور جوانی،آفتاب سوختگی و تب خال مؤثر است. مهم ترین مواد مغذی آن ویتامینE و روغن حاوی اسیدهای چرب با یک باند دوگانه می باشد.

گوشت قرمز:

حاوی مواد مغذی است که به کاهش التهاب کمک می کند و باعث بهبود زخم ها میشود.همچنین برای سوختگی و رنگ پریدگی پوست( ناشی از کم خونی) مفید می باشد. مهم ترین مواد مغذی موجود در گوشت قرمز، پروتئین و آهن است.

تخم آفتاب گردان:

به بهبود پوست هایی که خشن،خشک و پوسته پوسته می شوند،کمک می کند و برای اگزما،پوست کم آب و زخم های خشک مفید است.مهم ترین موادمغذی آن،اسیدهای چرب اُمگا 6 و ویتامینE و روی می باشد.

مرکبات ترش:

در ترمیم بریدگی ها،خراشیدگی ها و حفظ ساختار کلاژن( پروتئین مسئول نرمی،صاف و هموار بودن پوست) مفید است و باعث بهبود پوست آسیب دیده،پوست فرونشسته،چین و چروک شده و پیر می شود.مهم ترین ماده مغذی مرکبات ویتامینC است.

سیب زمینی شیرین:

به بهبود زخم ها و از بین رفتن جای زخم کمک می کند و پوست را در برابر آفتاب سوختگی حفظ می کند و برای درمان جوش غرور جوانی و بریدگی مفید است. مواد مغذی سیب زمینی شیرین بتاکاروتن، ویتامینC وE می باشد.

گوشت بوقلمون:

حاوی اسیدهای آمینه ای است که رشد ویروس ها را کاهش می دهد.میزان حساسیت زایی خیلی پایین آن برای افرادی که رژیم های غذایی انحصاری دارند،مفید است.این گوشت همچنین برای بهبود زخم ها، سوختگی،تب خال و اگزما مفید است.مهم ترین ماده مغذی آن انواع اسیدآمینه از جمله اسیدآمینه لیزین است.

انواع ماهی:

محتوی اسیدهای چربی هستند که التهاب را کاهش می دهند و خاصیت ضد آبی پوست را بهبود می بخشند. مصرف ماهی برای بعضی از انواع خشکی پوست، پسوریازیس و التهاب ها مفید است.مهم ترین مواد مغذی آن اسیدهای چرب امگا 3 می باشد.

زغال اخته:

غنی از آنتی اکسیدان هایی است که به تقویت مویرگ های خونی و فیبرهای کلاژن کمک می کند. این ماده برای پوست آفتاب سوخته و فرآیند پیری مفید است.مهم ترین ماده مغذی زغال اخته آنتوسیانیدرین است.

دانه کتان( بزرک):

به حفظ رطوبت،هموار و نرم بودن پوست، و کاهش التهاب کمک می کند و برای بیماری پسوریازیس و خشکی پوست نیز مفید استمهم ترین مواد مغذی آن اسیدهای چرب امگا 3 و 6 و ویتامینE است.

هویج:

باعث حفاظت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید می شود و به محو شدن جای زخم کمک می کند و برای درمان جوش غرور جوانی،بریدگی،خراشیدگی و آسیب های ناشی از خورشید مفید است. مهم ترین ماده مغذی آن بتاکاروتن است.

جگر:

محتوی مواد مغذی ای است که به بهبود و نوسازی پوست کمک می کند و برای پسوریازیس، بهبود زخم و محو شدن جای جوش غرور جوانی مفید است، و مهم ترین ماده مغذی آن ویتامینA است.

غذاهایی که مصرف آن ها باید محدود شود

قهوه: کافئین موجود در قهوه مدر( ادرارآور) است. نوشیدن مقادیر زیاد قهوه به صورت منظم، باعث کم آبی می شود که تظاهرات آن روی پوست، به صورت خشکی و عدم انعطاف پذیری آن است.

بازگشت به لیست
0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها