سلامت پوست

13 داروی خانگی قدرتمند برای درمان آکنه

جوش صورت و آکنه

13 داروی خانگی قدرتمند برای درمان آکنه

 

درمان آکنه : آکنه یکی از شایعترین شرایط پوستی در جهان است که حدود 85 درصد از افراد را در برهه ای از زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهد.
درمان های معمولی آکنه می توانند گران باشند و اغلب عوارض جانبی نامطلوبی از جمله خشکی، قرمزی و تحریک دارند. این امر باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال چگونگی درمان آکنه به طور طبیعی در خانه باشند. اینترنت پر از پیشنهادات است، اما آیا درمانهای طبیعی در واقع کار می کنند؟
این مقاله به بررسی 13 داروی خانگی برای آکنه هایی که توسط علم حمایت می شوند، می پردازد.

چه عواملی باعث آکنه می شوند؟

آکنه هنگامی شروع می شود که منافذ پوست شما با روغن و سلول های مرده پوست بسته شود. هر منفذ به غده سبزی متصل شده است، که ماده روغنی به نام سبوم تولید می کند. سبوم اضافی می تواند منافذی را به وجود آورد، و باعث رشد باکتری موسوم به Propionibacterium acnes یا P. acnes می شود.
گلبولهای سفید خون شما به P. acnes حمله می کند و منجر به التهاب پوست و آکنه می شود. برخی از موارد آکنه شدیدتر از سایرین است، اما علائم رایج شامل سرهای سفید ، جوشهای سرسیاه و جوش ها است. عوامل بسیاری در ایجاد آکنه از جمله ژنتیک، رژیم غذایی، استرس، تغییر هورمون ها و عفونت ها نقش دارند.
در زیر 13 داروی خانگی برای آکنه وجود دارد که ممکن است بخواهید آنها را امتحان کنید.

1. از سرکه سیب استفاده کنید

سرکه سیب با تخمیر سرو سیب یا آب بدون فیلتر سیب فشرده ساخته می شود.
مانند سایر سرکه ها، به دلیل توانایی آن در مبارزه با بسیاری از باکتری ها و ویروس ها شناخته شده است.
سرکه سیب حاوی چندین اسید آلی است که نشان داده شده است که P. acnes را از بین می برد. به طور خاص، نشان داده شده است که اسید سوکسنیک باعث التهاب التهاب ناشی از P. acnes می شود که ممکن است از ایجاد جای زخم جلوگیری کند. همچنین، نشان داده شده است که اسید لاکتیک باعث بهبود ظاهر زخم های آکنه می شود. علاوه بر این، سرکه سیب ممکن است در درجه اول به خشک شدن روغن اضافی که باعث آکنه می شود، کمک کند.

 

نحوه استفاده از آن

1 قسمت سرکه سیب و 3 قسمت آب را مخلوط کنید (برای پوست حساس از آب بیشتری استفاده کنید).
بعد از تمیز کردن، به آرامی با استفاده از یک توپ پنبه، مخلوط را روی پوست بمالید.
بگذارید 5 – 20 ثانیه بنشیند، با آب بشویید و پت را خشک کنید.
در صورت لزوم 1- 2 بار در روز این روند را تکرار کنید.
توجه به این نکته حائز اهمیت است که استفاده از سرکه سیب روی پوست شما می تواند باعث سوختگی و سوزش شود، بنابراین همیشه باید از آن در مقادیر کمی استفاده شود و با آب رقیق شود.
خلاصه: اسیدهای آلی موجود در سرکه سیب ممکن است به از بین بردن باکتری های ایجاد کننده آکنه و کاهش ظاهر زخم ها کمک کنند. استفاده از آن روی پوست ممکن است باعث سوختگی یا سوزش شود، بنابراین باید از آن به دقت استفاده کرد.

2. یک مکمل روی مصرف کنید

روی یک ماده مغذی اساسی است که برای رشد سلول، تولید هورمون، متابولیسم و عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. همچنین یکی از درمان های طبیعی مورد مطالعه برای آکنه است. تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به آکنه تمایل به داشتن سطح روی کمتر در خون خود نسبت به افرادی که پوست روشن دارند، دارند. مطالعات متعددی نشان داده است که مصرف خوراکی روی به کاهش آکنه کمک می کند.
در یک مطالعه، به 48 بیمار آکنه 3 بار در روز مکمل روی خوراکی داده شد. پس از هشت هفته، 38 بیمار کاهش 80- 100٪ آکنه را تجربه کردند. دوز بهینه روی برای آکنه اثبات نشده است، اما مطالعات متعددی کاهش قابل توجهی از آکنه را با استفاده از 30-45 میلی گرم روی عنصر اولیه در روز نشان داده اند.
روی عنصری به مقدار روی موجود در ترکیب اشاره دارد. روی به اشکال مختلف موجود است، و هر یک مقدار مختلفی از عنصر روی را در خود دارد. اکسید روی حاوی 80 درصد بیشترین مقدار روی عنصر را دارد.
حد بالایی ایمن روی توصیه شده 40 میلی گرم در روز است، بنابراین بهتر است از این مقدار تجاوز نکنید، مگر اینکه تحت نظر پزشک پزشکی باشید. زیاد روی ممکن است عوارض جانبی از جمله درد معده و سوزش روده ایجاد کند.
همچنین لازم به ذکر است که استفاده از روی بر روی پوست اثرگذار نبوده است. این ممکن است به این دلیل باشد که روی به طور موثری از طریق پوست جذب نمی شود.
خلاصه: افراد مبتلا به آکنه تمایل دارند سطح روی پایین تری نسبت به افرادی که پوست روشن دارند، داشته باشند. مطالعات متعدد نشان می دهد که مصرف خوراکی روی می تواند آکنه ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

3. یک ماسک عسل و دارچین درست کنید.

هر دو عسل و دارچین منبع عالی آنتی اکسیدان ها هستند. مطالعات نشان داده اند که استفاده از آنتی اکسیدان ها بر روی پوست نسبت به بنزوئیل پراکسید و رتینوئیدها در کاهش آکنه مؤثر است. این دو داروی آکنه رایج برای پوست است که خاصیت ضد باکتریایی دارد.

 

آنتی اکسیدانهای مورد بررسی، ویتامین B3، لینولئیک (امگا -6) اسیدهای چرب و سدیم آسکوربیل فسفات (SAP) بودند که یک مشتق ویتامین C است. این آنتی اکسیدان های خاص در عسل یا دارچین یافت نمی شوند، اما این احتمال وجود دارد که سایر آنتی اکسیدان ها ممکن است تأثیر مشابهی داشته باشند.
عسل و دارچین همچنین توانایی مبارزه با باکتریها و کاهش التهاب را دارند که دو عامل ایجاد آکنه هستند. در حالی که خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی عسل و دارچین ممکن است از پوست مستعد آکنه بهره مند شوند، هیچ مطالعه ای درباره توانایی آنها در درمان آکنه وجود ندارد.

طرز تهیه ماسک عسل و دارچین

2 قاشق غذاخوری عسل و 1 قاشق چای خوری دارچین را با هم مخلوط کنید تا خمیری تشکیل شود.
بعد از تمیز کردن، ماسک را روی صورت خود بمالید و 10 تا 15 دقیقه آن را بگذارید.
ماسک را کاملاً بشویید و صورت خود را خشک کنید.
خلاصه: عسل و دارچین خاصیت ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی دارند. به همین دلیل ممکن است برای پوست های مستعد آکنه مفید باشد.

4. لکه را با روغن درخت چای درمان کنید.

روغن درخت چای یک روغن اساسی است که از برگهای Melaleuca alternifolia، یک درخت کوچک بومی استرالیا استخراج می شود. به دلیل توانایی آن در مبارزه با باکتریها و کاهش التهابات پوستی به خوبی شناخته شده است. علاوه بر این، مطالعات متعددی نشان می دهد که استفاده از 5٪ روغن درخت چای به پوست باعث کاهش آکنه می شود.
در مقایسه با بنزوئیل پراکسید 5٪ ، 5٪ روغن درخت چای به همین سرعت عمل نکرد، اما بعد از سه ماه استفاده، آکنه را به طور قابل توجهی بهبود بخشید. همچنین در مقایسه با بنزوئیل پراکسید اثرات جانبی کمتری مانند خشکی، سوزش و سوزش ایجاد کرده است.

 

روغن درخت چای بسیار قدرتمند است ، بنابراین همیشه قبل از استفاده روی پوست خود آن را رقیق کنید.

نحوه استفاده از آن:

1 قسمت روغن درخت چای را با 9 قسمت آب مخلوط کنید.
یک سواب پنبه را درون مخلوط فرو کنید و آن را در نواحی آسیب دیده بمالید.
در صورت تمایل از مرطوب کننده استفاده کنید.
در صورت لزوم 1-2 بار در روز این روند را تکرار کنید.
خلاصه: روغن درخت چای دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی قوی است. نشان داده شده است که استفاده از آن روی پوست باعث کاهش آکنه می شود.

5. چای سبز را روی پوست خود بمالید.

چای سبز از نظر آنتی اکسیدان بسیار پر مصرف است و نوشیدن آن می تواند باعث سلامتی خوبی شود. هیچ مطالعه ای در مورد فواید نوشیدن چای سبز در هنگام آکنه وجود ندارد، اما استفاده از آن به طور مستقیم بر روی پوست به اثبات رسیده است.
این به احتمال زیاد به این دلیل است که فلاونوئیدها و تانن موجود در چای سبز به مبارزه با باکتریها و کاهش التهاب کمک می کنند، که دو عامل اصلی آکنه هستند. آنتی اکسیدان اصلی موجود در چای سبز epigallocatechin-3-gallate (EGCG) نشان داده شده است که باعث کاهش تولید سبوس، مبارزه با التهاب و جلوگیری از رشد P. acnes در افراد با پوست مستعد آکنه می شود.
مطالعات متعدد نشان داده اند که استفاده از عصاره 2-3٪ چای سبز روی پوست، تولید سبوم و جوش های موجود در افراد دارای آکنه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
می توانید کرم ها و لوسیون هایی که حاوی چای سبز هستند خریداری کنید، اما تهیه مخلوط خود در خانه نیز به همین آسانی است.

 

نحوه استفاده از آن:

چای سبز تند در آب جوش به مدت 3-4 دقیقه.
بگذارید چای خنک شود.
با استفاده از یک توپ پنبه، چای را روی پوست بمالید یا داخل یک بطری اسپری بریزید تا اسپریت شود.
اجازه دهید خشک شود، سپس با آب بشویید و پت خشک شود.
همچنین می توانید برگهای چای باقیمانده را نیز به عسل اضافه کنید و ماسک درست کنید. حتی اگر شواهدی در دست نباشد که نوشیدن چای سبز می تواند با آکنه مقابله کند، برخی تحقیقات حاکی از آن است که هنوز هم می تواند مفید باشد. به عنوان مثال، نوشیدن چای سبز نشان داده شده است که قند خون و انسولین را کاهش می دهد، اینها عواملی هستند که می توانند در ایجاد آکنه نقش داشته باشند.
خلاصه: چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است که به مبارزه با باکتریها و کاهش التهاب کمک می کند. نشان داده شده است که استفاده از چای سبز روی پوست باعث کاهش چشمگیر آکنه می شود.

6. از جادوگران هازل استفاده کنید.

فندق جادوگر از پوست درختان و برگهای درختچه فندق جادوگر آمریکای شمالی، Hamamelis virginiana استخراج می شود. این ماده حاوی تانن ها است که دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی قوی هستند.
به همین دلیل برای درمان طیف وسیعی از شرایط پوستی از جمله شوره سر، اگزما، واریس، سوختگی، کبودی، نیش حشرات و آکنه استفاده می شود. متأسفانه هیچ مطالعه ای درباره توانایی فندق جادوگر برای درمان آکنه به طور خاص انجام نشده است. با این حال، مطالعات بسیاری وجود دارد که نشان می دهد استفاده از فندق جادوگر روی پوست می تواند با باکتری ها مبارزه کند، التهاب را کاهش داده و به بهبودی کمک کند.

نحوه استفاده از آن:

1 قاشق غذاخوری پوست فندق جادوگر و 1 لیوان آب را در یک قابلمه کوچک مخلوط کنید.
فندق جادوگر را به مدت 30 دقیقه خیس کنید و سپس مخلوط را به جوش روی اجاق گاز برسانید.
به مدت 10 دقیقه به یک بجوش و خروش آمیز کاهش دهید و بپوشانید.
مخلوط را از روی حرارت برداشته و بگذارید 10 دقیقه دیگر در آن بنشیند.
مایع را در ظرف بسته شده صاف کرده و ذخیره کنید.
با استفاده از یک توپ پنبه 1-2 بار در روز یا به صورت دلخواه برای تمیز کردن پوست استفاده کنید.
با این وجود، توجه به این نکته مهم است که نسخه های آماده شده تجاری ممکن است حاوی تانن ها نباشند، زیرا اغلب در فرآیند تقطیر از بین می روند.
خلاصه: نشان داده شده است که استفاده از فندق جادوگر بر روی پوست با باکتری ها، کاهش التهاب و بهبودی پوست کمک می کند. این ممکن است برای افراد مبتلا به آکنه مفید باشد، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

7. با آلوئه ورا مرطوب کنید.

آلوئه ورا گیاه گرمسیری است که برگهای آن ژل روشنی ایجاد می کند.
ژل اغلب به لوسیون ها، کرم ها، پمادها و صابون ها اضافه می شود. معمولاً برای درمان سایش، بثورات، سوختگی و سایر شرایط پوستی استفاده می شود.

 

ژل آلوئه ورا هنگام استفاده روی پوست، می تواند به بهبود زخم ها، معالجه سوختگی و مقابله با التهاب کمک کند. آلوئه ورا همچنین حاوی اسید سالیسیلیک و گوگرد است که هر دو در درمان آکنه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. مطالعات متعددی نشان داده اند که استفاده از اسید سالیسیلیک بر روی پوست، آکنه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
به طور مشابه، ثابت شده است که استفاده از گوگرد یک درمان آکنه مؤثر است.
در حالی که تحقیقات نشانگر نوید عالی است، فواید ضد آکنه آلوئه ورا به شواهد علمی دیگری نیاز دارد.

نحوه استفاده از آن:

ژل را از گیاه آلوئه با یک قاشق خارج کنید.
به عنوان مرطوب کننده ژل را مستقیماً روی پوست تمیز کنید.
2 بار در روز یا مطابق دلخواه تکرار کنید.
همچنین می توانید ژل آلوئه ورا را از فروشگاه خریداری کنید، اما مطمئن شوید که این ماده آلوئه خالص و بدون هیچ گونه مواد افزودنی است.
خلاصه: ژل آلوئه ورا هنگامی که روی پوست قرار گرفته می تواند به بهبود زخم ها، معالجه سوختگی و مقابله با التهاب کمک کند. ممکن است برای افرادی که پوست مستعد آکنه دارند مفید باشد، اما تحقیقات بیشتری لازم است انجام شود.

8. یک مکمل روغن ماهی مصرف کنید.

اسیدهای چرب امگا 3 چربیهای فوق العاده سالم هستند که فواید زیادی برای سلامتی دارند.
شما باید این چربی ها را از رژیم غذایی خود دریافت کنید، اما تحقیقات نشان می دهد که بیشتر افرادی که رژیم غذایی استاندارد غربی می خورند، به اندازه کافی از آنها دریافت نمی کنند.

 

روغنهای ماهی حاوی دو نوع اصلی اسیدهای چرب امگا 3 هستند: اسید ایکوزاپنتائنوئیک (EPA) و اسید دکوساگزازانوئیک (DHA). EPA از راه های مختلفی از جمله مدیریت تولید روغن، حفظ هیدراتاسیون کافی و جلوگیری از آکنه، از پوست سود می برد.سطح بالای EPA و DHA نشان داده شده است که عوامل التهابی را کاهش می دهد، و این ممکن است خطر آکنه را کاهش دهد. در یک مطالعه به 45 فرد مبتلا به آکنه مکملهای اسید چرب امگا 3 حاوی EPA و DHA روزانه داده شد. بعد از 10 هفته، آکنه به طور قابل توجهی کاهش یافت (منبع مورد اعتماد 57). مصرف روزانه خاص اسیدهای چرب امگا 3 توصیه نشده است، اما بیشتر سازمانهای بهداشتی توصیه می کنند بزرگسالان سالم روزانه حداقل 250 تا 500 میلی گرم ترکیبات ترکیبی EPA و DHA مصرف کنند. همچنین با خوردن ماهی قزل آلا، ساردین، آنچوی، گردو، دانه چیا و دانه کتان زمینی می توانید اسیدهای چرب امگا 3 را نیز دریافت کنید.
خلاصه: روغنهای ماهی حاوی اسیدهای چرب EPA و DHA امگا 3 هستند. مصرف مکمل روغن ماهی ممکن است به کاهش آکنه کمک کند.

9. مرتباً لایه برداری کنید.

لایه برداری فرآیند از بین بردن لایه بالای سلولهای مرده پوست است. می توان با استفاده از یک برس یا اسکراب به صورت مکانیکی از سلول خارج شد. از طرف دیگر، می توان با استفاده از اسیدی که آنها را حل می کند، از نظر شیمیایی از بین رفت.
اعتقاد بر این است که با از بین بردن سلولهای پوستی که منافذ پوست را مسدود می کنند، لایه برداری بهبود می یابد.
همچنین اعتقاد بر این است که با اجازه دادن به آنها برای عمیق تر شدن نفوذ، پس از برداشته شدن بالاترین لایه پوست، درمان های آکنه برای پوست موثرتر است. متأسفانه تحقیقات مربوط به لایه برداری و توانایی آن در درمان آکنه محدود است. برخی از مطالعات نشان می دهد که میکرودرم ابریژن، که روشی برای لایه برداری است، می تواند ظاهر پوست را بهبود ببخشد، از جمله برخی موارد جای زخم آکنه. در یک مطالعه کوچک، 25 بیمار مبتلا به آکنه هشت بار تحت درمان با میکرودرم ابریژن در فواصل هفتگی قرار گرفتند. بر اساس عکس های قبل و بعد از آن، این امر به بهبود آکنه کمک می کند.
96٪ از شرکت کنندگان از نتایج راضی بودند و این روش را به دیگران توصیه می کردند. با این حال، اگر این نتایج نشان می دهد که لایه برداری ممکن است آکنه را بهبود بخشد، تحقیقات بیشتری لازم است. انواع مختلفی از محصولات لایه برداری در فروشگاه ها و بصورت آنلاین وجود دارد، اما تهیه یک اسکراب در خانه با استفاده از شکر یا نمک به همین راحتی انجام می شود.

چگونه یک اسکراب در خانه درست کنیم؟

قطعات مساوی شکر (یا نمک) و روغن نارگیل را با هم مخلوط کنید.
پوست را با مخلوط بشویید و خوب بشویید.
هر روز که بخواهید روزانه یکبار لایه برداری کنید.
خلاصه: لایه برداری فرآیند از بین بردن لایه بالای سلولهای مرده پوست است. ممکن است ظاهر زخم ها و تغییر رنگ را کاهش دهد، اما در مورد توانایی آن برای درمان آکنه باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

10. رژیم غذایی کم گلیسمی را بارگیری کنید.

رابطه رژیم و آکنه سالهاست که مورد بحث قرار گرفته است. شواهد اخیر نشان می دهد که عوامل رژیم غذایی، از جمله انسولین و شاخص گلیسمی ممکن است با آکنه همراه باشد.
شاخص گلیسمی یک ماده غذایی (GI) اندازه گیری میزان سرعتی قند خون است.
خوردن غذاهای پرمصرف GI باعث افزایش سن انسولین می شود که تصور می شود تولید سبوم را افزایش می دهد. به همین دلیل، اعتقاد بر این است که غذاهای پرمصرف GI تأثیر مستقیمی در رشد و شدت آکنه دارند. غذاهایی که دارای شاخص قند خون بالا هستند شامل نان سفید، نوشابه های شیرین، کیک، دونات، شیرینی، شیرینی، غلات صبحانه شیرین و سایر غذاهای فرآوری شده است.
مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین شامل میوه، سبزیجات، حبوبات، آجیل و غلات کامل یا حداقل فرآوری شده هستند. در یک مطالعه، 43 نفر رژیم غذایی با قند خون بالا یا پایین را دنبال کردند. بعد از 12 هفته، افرادی که رژیم کم قند خون دارند، در مقایسه با افرادی که از غذاهای غلیظ کربوهیدرات استفاده می کنند، دارای بهبود قابل توجهی در آکنه و حساسیت به انسولین بودند.
مطالعه دیگری با 31 شرکت کننده نتایج مشابه به همراه داشت.
این مطالعات کوچک نشان می دهد که یک رژیم غذایی با قند خون کم ممکن است برای افرادی که پوست مستعد آکنه دارند مفید باشد، اما تحقیقات بیشتری لازم است.
خلاصه: خوردن غذاهای پر گلیسمی ممکن است تولید سبوم را افزایش داده و به آکنه کمک کند. تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا رژیم غذایی با قند خون پایین می تواند به طور مؤثر آکنه را درمان یا جلوگیری کند.

11. لبنیات را حذف کنید.

رابطه لبنیات و آکنه بسیار بحث برانگیز است.
نوشیدن شیر و مصرف لبنیات، شما را در معرض هورمون قرار می دهد، که ممکن است باعث ایجاد تغییرات هورمونی شود و منجر به آکنه شود.

 

دو مطالعه بزرگ گزارش داد که مصرف بالاتر شیر با آکنه همراه است. با این حال، شرکت کنندگان داده های خود را در هر دو مطالعه گزارش داده اند، بنابراین برای ایجاد یک رابطه علی علیت واقعی، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.
خلاصه: برخی از مطالعات حاکی از ارتباط مثبت بین نوشیدن شیر و آکنه هستند. محدود کردن شیر و مصرف لبنیات ممکن است برای افرادی که پوست مستعد آکنه ندارند، ایده خوبی باشد، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

12. استرس را کاهش دهید.

هورمون های آزاد شده در دوره استرس ممکن است تولید سبوم و التهاب پوست را افزایش داده و آکنه را بدتر کند. در حقیقت، مطالعات متعدد استرس را به افزایش شدت آکنه مرتبط کرده است. علاوه بر این، استرس می تواند تا 40 درصد بهبود زخم را کند کند، که ممکن است ترمیم ضایعات آکنه را کند کند. برخی از درمان های آرامش و کاهش استرس برای بهبود آکنه نشان داده شده است، اما تحقیقات بیشتری لازم است انجام شود.
راه های کاهش استرس
بیشتر بخواب
درگیر فعالیت بدنی شوید
یوگا را تمرین کنید
مراقبه کنید
نفس عمیق بکشید
خلاصه: هورمون هایی که در زمان استرس رها می شوند می توانند آکنه را بدتر کنند. کاهش استرس ممکن است به بهبود آکنه کمک کند.

13. به طور منظم ورزش کنید.

ورزش باعث گردش خون سالم می شود. افزایش جریان خون به تغذیه سلول های پوست کمک می کند، که ممکن است به جلوگیری و بهبودی آکنه کمک کند.
ورزش همچنین در تنظیم هورمون ها نقش دارد.
مطالعات متعددی نشان داده اند که ورزش می تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد، که هر دو فاکتورهایی هستند که می توانند در ایجاد آکنه نقش داشته باشند.
توصیه می شود بزرگسالان سالم به مدت 30 دقیقه 3- 5 بار در هفته ورزش کنند. این می تواند شامل پیاده روی، پیاده روی، دویدن و بلند کردن وزن باشد.
آکنه یک مشکل شایع با تعدادی از دلایل اساسی است. با این حال، درمان های معمولی می توانند باعث خشکی، قرمزی و تحریک شوند.
خوشبختانه بسیاری از داروهای طبیعی نیز می توانند مؤثر باشند. داروهای خانگی ذکر شده در این مقاله ممکن است برای همه مفید نباشد، اما آنها فقط ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشند.
با این وجود، در صورت داشتن آکنه شدید ممکن است بخواهید با یک متخصص پوست مشورت کنید.

[jms_products product_design=”carousel” product_type=”cat” orderby=”rand” cat_id=”131″ total_items=”4″ enterance_animation=”” number_of_rows=”1″ items_desktop=”4″ items_small_desktop=”4″ items_tablet=”3″ items_mobile=”2″ items_small_mobile=”1″ margin=”30″ title_product=”پیشنهاد ما”]
بازگشت به لیست
0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها